Skip Navigation
Get Connected
 
2017 Mineola Cross Country
Middle/High School Schedule
Date Meet Team Location Time
Sat. Aug. 26 Union Grove Invitational HS Only Gladewater TBA
Sat. Sept. 2 Warrior Run MS/HS Bullard TBA
Thurs. Sept. 7
Tim Menke Invitational
MS/HS
Sulphur Springs
TBA
Fri. Sept. 15 Hallsville Meet HS Only Lear Park, Longview TBA
Sat. Sept. 16
MS Buckeye Invitational
MS Only
Gilmer Elementary
TBA
Sat. Sept. 23 Pine Tree Puddle Jump & Pig Trot MS/HS Katy Ranch TBA
Sat. Sept. 30 Buckeye Invitational MS/HS Gilmer Elementary TBA
Sat. Oct. 7 Pancake Breakfast MS/HS HS FB Staduim 7:30 AM
Mon. Oct 9 District CC Meet MS/HS Mineola 11 AM
Mon. Oct 23 Regionals HS Only Grand Praire TBA
Sat. Nov. 4 State HS Only Round Rock TBA
HC: David Smith
AD: Luke Blackwell
HS Principal: David Sauer
MS Principal: Kendall Gould
Superintendent: Kim Tunnell
Top 10 Finishers Regional Qualifiers-Varsity Girls
1st.
Claire James
 
12:54.08 Edgewood
2nd.
Sabrina Davis
 
13:11.88 Eustace
3rd.
Alyssa Lankford
 
13:56.13 Mineola
4th.
Yasmine Washington
 
14:11.91 Eustace
5th.
Kaiti Kelley
 
14:23.32 Quitman
6th.
Reece Thorne
 
14:27.17 Eustace
7th.
Brooke McAtee
 
14:36.81 Eustace
8th.
Krislynn Westbrook
 
14:58.8 Eustace
9th.
Shannon Baker
 
15:06.6 Edgewood
10th.
Kensey King
 
15:26.43 Kemp
TOP 10 Finishers Regional Qualifiers-Varsity Boys
1st.
Eric Grant
 
17:22.72 Grand Saline
2nd.
Micah Zimmerer
 
17:50.42 Eustace
3rd.
Dalton Page
 
18:05.8 Eustace
4th.
Luis Garcia
 
18:17.86 Kemp
5th.
Richard Grant
 
18:21.75 Grand Saline
6th.
Noble Smith
 
18:29.36 Edgewood
7th.
Nicholas Westbrook
 
18:31.98 Eustace
8th.
David Amador
 
18:37.18 Mineola
9th.
Dalton Brandon
 
18:42.07 Quitman
10th.
Carlos Galaz
 
18:54.47 Mineola
HS Girls Varsity
 3rd.  Alyssa Lankford   13:56
 30th. Rosalinda Marquez 20:32
 
JV Girls 
 7th  Anna Westberry    16:58
 
 
Team HS Boys 3rd Overall-Team Qualified for Regionals
 8th.  David Amamdor 18:37
 10th. Carlos Galaz  18:54
 11th. Devin Rojas   19:09
 15th. Josh Lee      20:03
 25th. Jose Garcia   22:12
 32nd. Scout Parker  24:44
 
JV Boys
 17th. Riley Fowler 
 
MS Girls 3rd Place overall as team
 1st.  Shylah Kratzmeyer 13:52
 5th.  Keilee Riley      14:20
 15th. Kapri Riley       15:59
 17th. Sarah Jenkins     16:20
 25th. Kloey Garcia      18:11
 32nd. GiGi Gutierrez    20:00
 
MS Boys 3rd place overall as team
 5th.  Royer Marquez      13:25
 11th. Christian Martinez 14:42
 15th. Dalton Anders      15:15
 23rd. Caden Mosher       15:56
 28th. Camden King        16:10
 40th. Alex Castillo      19:00
 43rd. Ryder Parker       19:38 
 
Meet was held at Lynn Creek Park at Poole Lake in Grand Prairie, Texas Monday, October 23rd.
 
Carlos Galaz finished 15th overall yesterday with a time of 17:37.  He qualified for STATE on Nov. 4th.  Meet will be held at Old Settler's Park in Round Rock, Texas
 
All of the runners ran personal best times of the year.  Devin Rojas finished 36th, David Amador finished 37th.  Both boys were just a few spots away from Qualifying for state.  The 3 boys were the only Freshman in the top 50 out of 173 runners. Josh Lee finished 49th, Jose Garcia 116th, Scout Parker 155th.
Boys team finished 7th over all out of 24 teams.  Top 4 teams to state.  Carlos Galaz, Devin Rojas, David Amador, Josh Lee, Jose Gracia, Scout Parker.
 
Alyssa Lankford finished with her best time of the year 13:30.  It was 28 seconds faster than her best time. 
 

Mineola Freshman, Carlos Galaz, will compete at the State XC meet November 4, 2017 @ 2:00 PM.  The meet will be held at Old Settler's Park, Round Rock, Texas.

RUN CARLOS RUN

Copyright © 2016 - Mineola Independent School District

powered by ezTaskTitanium TM